CKŚ proponuje


Nadchodzące wydarzenia

Koncerty, warsztaty, goście z zagranicy. Zapraszamy!

 

Warsztaty śpiewu gardłowego z Aidysem Norbu z Tuwy

Rodzaj wydarzenia: 
Event date: 
Od sobota, luty 18, 2017 - 16:00 do niedziela, luty 19, 2017 - 18:00
Instruktor: 
Aidys Norbu (Tuwa)
Miejsce: 
Centrum Kultur Świata / Warszawa

Kochani, Drodzy, Mili...!!!

Serdecznie zapraszamy na niezwykły warsztat - naukę śpiewu gardłowego z pochądzącym z Tuwy Aidysem Norbu. Tuwa jest na Syberii i jest uważana za kolebkę i ojczyznę śpiewu gardłowego.

Aidys na co dzień pracuje w Centrum Kultury w stolicy Tuwy Kyzyłu ze sławami tamtejszej sceny folkowej jak członkowie Alash Ensemble oraz Huun Huur Tu. Sam choć ukończył dyplomację i zna kilka egzotycznych dla Polaków języków w tym m.in. kazachski i turecki został muzykiem, opanowując zarówno grę na instrumentach, ale i techniki śpiewu gardłowego. Podczas sobotniego wieczoru zademonstrował grę na igilu oraz instrumencie doshpulur. Igil to dwustrunowy instrument związany głęboko z tuwińską mitologią.Jedną z opowieści będziemy opowiadać właśnie o Igilu. Doshpuluur to także instrument strunowy często porównywany do banjo. Można na nim osiągnąć brzmienie imitujące końskie kopyta co często ma miejsce podczas naszych niezwykłych opowieści.

Śpiew gardłowy to techniki pozwalające śpiewającemu na wydobycie co najmniej dwóch dzięków w tym samym czasie. Słyszalnie różnią się one od siebie dając możliwość śpiewania bardzo niskich częstotliwości oktawę lub dwie niższych niż nas głos potrafi.

To rodzaj sztuki wokalnej polegającej na wydobywaniu rezonansów i przepięknie harmonicznych dźwięków za pomocą powietrza wydychanego z płuc i przechodzącego przez więzadła głosowe. Śpiew gardłowy posiada wiele odmian. Od basowego Dag Kargyraa, którego drgania stawiają włosy na głowach słuchaczy, przez przypominający śpiew liturgiczny rodem z chorałów gregoriańskich Khoomei, do imitującego brzmienie chińskiego fletu bambusowego Sygyt.

Muzyka ta wywodzi się z czasów, gdy nasi pra pra pra dziadowie moczyli pieluchy w osadach Lecha, Czecha i Rusa, a ich ojcowie oddawali cześć Światowidowi, doili kozy i ostrzyli włócznie na bój. Czyli całe wieki temu. Specyficzna technika śpiewu kształtowała się w „pięknych okolicznościach przyrody” rozległych, mongolskich stepów, zielonych lasów tajgi i łysych szczytów gór na terenie dzisiejszej Republiki Tuwa. Tradycja mówi o dźwięcznym dialogu wiatru i rzek i rzeczywiście można dostrzec analogię. To co zachwyca w tym sposobie śpiewania, to niebywała autentyczność i naturalne piękno.

18.02.2017 r. oraz 19.02.2017 r. w godz. 16-18

Inwestycja: 40 zł godz.

Wzięcie udziału w dwóch dniach to inwestycja 150 zł.

Zapisy: kontakt@centrumkulturswiata.pl (lub) i magicznydomek@protonmail.com Ilość miejsc ograniczona !!! Rezerwacja wyłacznie poprzez kontakt emailowy. Ilość miejsc ograniczona !!! Kto pierwszy... Serdecznie zapraszamy... !!!

 

Podziel się!

Kalendarz

p w ś c p s n
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
 
 
 

CKŚ na facebook`u

Nasi partnerzy

Kontakt

Zapisz się na zajęcia!

 

Kliknij logo

 

 

Informacja

Administratorem danych osobowych na tej stronie jest Fundacja Strefy Rytmu

fundacja@strefarytmu.pl